De Luke Sumpter

Tulpini Gelato RQS: Totul despre genetica Sweet Gelato în detaliu

Gelato: The sweet treat that can't be beat

Nu este neobișnuit să miroși iarba atunci când o vezi. Fiind una dintre cele mai aromate plante de pe Pământ, canabisul produce o gamă largă de terpene, care contribuie la aromele sale binecunoscute și la gustul care-ți lasă gura apă. De-a lungul timpului, crescătorii au accentuat anumite profile terpenice, pentru a eleva aceste gusturi la un nivel cu totul nou. Povestea tulpinii Gelato arată cât de departe au împins cultivatorii limitele aromelor.

Creată în San Francisco, Gelato a luat cu asalt comunitatea mondială de canabis, activând papilele gustative peste tot unde a ajuns. Cultivatorul legendar și creatorul unor gene renumite de canabis - domnul Sherbinski - a creat acest soi prin încrucișarea Girl Scout Cookies cu Sunset Sherbet. Ambele soiuri erau deja cunoscute pentru fitochimicalele lor delicioase, astfel încât combinarea celor două urma să fie cu certitudine un succes.

După stabilizarea exemplarului și testarea gustului, Sherbinski a considerat că un singur nume era demn de această tulpină nemaipomenită: Gelato. Denumită după celebrul desert italian, gustul de fructe dulci și smântână zaharoasă sunt aproape identice.

Cu toate acestea, mulți iubitori de canabis cunosc acest soi după numele faimosului star NBA, Larry Bird. Sherbinski și echipajul său au lansat numeroase fenotipuri de Gelato, fenotipul 33 fiind cel mai popular. Acest număr reprezintă și cifrele tipărite pe tricoul lui Bird de la echipa Boston Celtics.

După succesul tulpinii Gelato, mulți crescători au folosit aceste gene premium pentru a crea hibrizi la fel de gustoși. Aici, la Royal Queen Seeds, echipa noastră de cultivatori de talie mondială a creat exemplare care sunt probabil superioare tulpinilor originale. Vezi mai jos tulpinile noastre preferate.

Wedding Gelato: Îmbinarea dintre Wedding Cake și Gelato

Wedding Gelato

Pentru a crea această tulpină aromată, crescătorii noștri au combinat Gelato cu un alt soi care îți lasă gura apa: Wedding CakeWedding Gelato a luat naștere din această combinație, fiind una dintre cele mai puternice tulpini de pe piață. Florile sale purpurii produc concentrații de 25% THC, având și niveluri ridicate de cariofilenă, limonen și humulen.

Această tulpină ușor dominantă indica oferă un high echilibrat, care îți lasă corpul greu și relaxat, iar mintea ageră și luminată. Bucură-te de aroma ei dulce și zaharoasă cu ajutorul unui vaporizator, pentru a surprinde cu adevărat acest profil terpenic unic și gustos.

Wedding Gelato are o înălțime medie și dă un randament satisfăcător, în aproape orice mediu de creștere. Plantele cultivate în interior ating o înălțime maximă de 100 cm și produc 450 – 500 g/m² după o perioadă scurtă de înflorire de numai 8–9 săptămâni. Dacă o crești în aer liber, pregătește-te să recoltezi până la 400 g/plantă la începutul lunii octombrie.

Wedding Gelato
Wedding Cake x Gelato x Gelato 33
450 - 500 gr/m2
60 - 100 cm
8 - 10 Săptămâni
THC: 25%
Sativa 40% Indica 60%
350-400 gr/plant
130 - 200 cm
Începutul lunii octombrie
Calmant, Euforic, Înălțător, Relaxant fizic

Cumpără Wedding Gelato

Cookies Gelato: Combinația grozavă dintre Girl Scout Cookies și Gelato 33

Cookies Gelato

Cookies Gelato combină gusturile ispititoare ale tulpinii Gelato 33, cu aromele zaharoase și potența extrem de mare a tulpinii Girl Scout Cookies - urmașa legendarei OG Kush. Cultivatorii cu experiență, obișnuiți cu efectele THC-ului, caută această tulpină pentru a experimenta un high caracteristic începătorilor. De ce? Deoarece are o concentrație de 28% THC. Un singur fum îți va produce o explozie în creier și va da naștere unei experiențe psihoactive de lungă durată. Dacă îți dorești să testezi limitele, adaugă această tulpină în comestibile și ține-te bine!

Cookies Gelato oferă arome contrastante, dar complementare, dulci, pământii și citrice. Tulpinile ei înalte și late sunt pline de o rășină vâscoasă, încărcată cu terpenele care împrospătează creierul și aduc o energie stimulatoare unei experiențe ca debutează ca fiind moleșitoare.

Tulpina nu se zgârcește atunci când vine vorba de aceste ramuri. Plantele cultivate în interior produc cu ușurință 500 – 600 g/m², în timp ce exemplarele crescute în aer liber produc 600 – 650 g/plantă. În ciuda producțiilor ei mari, va putea fi recoltată după o scurtă perioadă de înflorire, de numai 8 – 9 săptămâni.

Cookies Gelato
Girl Scout Cookie X Gelato 33
550 - 600 gr/m2
90 - 130 cm
8 - 9 Săptămâni
THC: 28%
Sativa 50% Indica 50%
600 - 650 gr/plant
140 - 180 cm
Mijlocul lunii octombrie
Calmant, Echilibrat, Relaxant fizic

Cumpără Cookies Gelato

Green Gelato: O combinație revigorantă dintre Thin Mint Girl Scout Cookies și Sunset Sherbet

Green Gelato

Cultivatorii noștri au creat Green Gelato prin încrucișarea Sunset Sherbet cu Thin Mint Girl Scout Cookies. Echipa noastră a fost impresionată de explozia de arome, dar și de potența acestei tulpini. După ce s-au trezit, au dus acești muguri la laborator și au descoperit un conținut astronomic de 27% THC, alături de niveluri ridicate de cariofilenă, humulen și limonen.

Profilul terpenic ușor indica dominant al tulpinii Green Gelato provoacă un fior liniștitor, care-ți străbate tot corpul, dar nu te va trimite la somn. Elementele sativa ale high-ului îți țin mintea ocupată, permițându-ți să te bucuri de muzică și filme, fără să-ți dai ochii peste cap.

Green Gelato va produce o cantitate respectabilă de 500 – 700 g/m² atunci când este crescută în interior. Încearcă să cultivi mai multe plante împreună, folosind tehnici precum SOG sau ScrOG, pentru a maximiza randamentul. Plantele cultivate în aer liber se vor adapta spațiului mare și vor produce o cantitate masivă de 800 g/plantă, putând fi recoltată la începutul lunii octombrie.

Green Gelato
Sunset Sherbet x Thin Mint Girl Scout Cookies
500 - 700 gr/m²
80 - 120 cm
8 - 10 Săptămâni
THC: 27%
Sativa 45% Indica 55%
800 gr/plant
150 - 200 cm
Începutul lunii octombrie
Clar, Relaxant fizic

Cumpără Green Gelato

Green Gelato Automatic: Green Gelato se combină cu Cookies Auto

Green Gelato Auto

Green Gelato ne-a impresionat atât de mult, încât am decis să continuăm să experimentăm. Nu după mult timp, echipa noastră a creat o versiune autoflorantă și ușor de cultivat a acestei tulpini. Perfectă pentru începători, Green Gelato Automatic se mândrește cu gene rezistente și este destul de tolerantă la greșeli. Va face față cu ușurință greșelilor minore și va râde în fața dăunătorilor și a agenților patogeni.

Cu un conținut de 24% THC, Green Gelato Automatic se situează printre cele mai puternice autoflorante pe care le poți crește. Câteva fumuri din această domniță dominantă sativa și îți vei lua chitara în brațe sau pensula în mână, fiind pregătit/ă să îți canalizezi energia creativă. Gusturile pământii și dulci, foarte pregnante, te vor face să îți dorești și mai mult.

Cu înălțimi de 70 - 120 cm, poate fi ținută în frâu cu o combinație de tăiere a vârfurilor și formare pentru discreție.

Green Gelato Auto
Green Gelato x Cookies Auto
375 - 450 gr/m2
70 - 120 cm
7 - 8 Săptămâni
THC: 24 %
Sativa 55% Indica 40% Ruderalis 5%
100-175 gr/plant
100 - 120 cm
9-10 săptămâni după germinare
Clar, Relaxant fizic

Cumpără Green Gelato Auto

Cookies Gelato Automatic: Urmașul dulce al lui Cookies Gelato și Big Skunk Auto

Cookies Gelato Automatic

Cookies Gelato Automatic oferă unele din cele mai bune caracteristici Gelato într-un pachet mai mic și cu creștere rapidă. Cultivatorii noștri au încrucișat Cookies Gelato cu Big Skunk Auto pentru a crea un hibrid cu dominanță indica, care este unul dintre cele mai puternice soiuri autoflorante disponibile.

Cupola de flori compactă și nuanțele de violet închis oferă un aer de inocență, dar substanțele fitochimice din acești muguri arată o poveste diferită. Având un conținut de THC de 23%, Cookies Gelato Automatic depășește ca putere multe soiuri fotoperiodice în mod tradițional mai puternice. Este nevoie doar de câteva fumuri pentru a simți efectele sale amețitoare și euforice care îți cuprind corpul și mintea. Aromele de fursecuri, pământ, fructe și miere fac experiența și mai plăcută.

Calitățile sale impresionante nu se opresc aici. Cookies Gelato Auto se descurcă excelent atât în camera de cultivare, cât și în grădină. Plantele de la interior cresc până la 140 cm și oferă o productivitate de 450–500 g/m². Plantele cultivate în aer liber sub soare ajung, de asemenea, la o înălțime de 140 cm și produc 90-140 g/plantă. Pregătește-te să recoltezi la 10-12 săptămâni după germinarea semințelor.

Cookies Gelato Auto
Cookies Gelato x Big Skunk Auto
450 - 500 gr/m2
90 – 140 cm
8 - 9 Săptămâni
THC: 23%
Sativa 20%, 75% Indica, 5% Ruderalis
90 - 140 gr/plant
60 - 140 cm
10-12 săptămâni după germinare
Creativ, Echilibrat

Cumpără Cookies Gelato Auto

Blue Gelato: Descendentul fructat al lui Blueberry, Thin Mint Girl Scout Cookies și Sunset Sherbet

Blue Gelato

Blue Gelato provine din trei titani cunoscuți în spațiul canabisului. În primul rând, cultivatorii noștri au valorificat părinții tulpinii Gelato originale: Thin Mint Girl Scout Cookies și Sunset Sherbet. Apoi, au decis să introducă și Blueberry în amestec, un adevărat soi clasic care conține o mulțime de terpene dulci. Combinația acestor soiuri a dus la apariția unui hibrid cu dominanță indica care prezintă o morfologie indica prin excelență.

Această plantă produce cupole de flori compacte în formă de con, care strălucesc cu nuanțe de verde deschis. În timpul etapei de înflorire, tricomii care ocupă suprafața acestora pompează niveluri de THC de 23% și terpene care răspândesc arome de pământ și combustibil. După ce încarci acești muguri în blunt-uri și bong-uri, te poți aștepta la un high echilibrat, care imobilizează corpul în timp ce stimulează mintea.

În comparație cu unii dintre semenii săi, Blue Gelato se laudă cu o perioadă de înflorire relativ scurtă, ceea ce o face o alegere bună pentru cultivatorii din regiunile cu veri scurte. În interior, această tulpină crește până la 80–130 cm și produce 550–600 g/m² după o perioadă de înflorire de 9–10 săptămâni. La cultivarea în aer liber, vei vedea că plantele tale ajung la 200 cm. Pregătește-te să recoltezi până la 600 g/plantă în luna octombrie.

Blue Gelato
Blueberry x Thin Mint Girl Scout Cookies x Sunset Sherbert
550 - 600 gr/m2
80 - 130 cm
9 - 10 Săptămâni
THC: 23%
Sativa 20% Indica 80%
500 - 600 gr/plant
150 - 200 cm
Octombrie
Echilibrat, Înălțător, Relaxant fizic

Cumpără Blue Gelato

Blue Gelato
Blueberry x Thin Mint Girl Scout Cookies x Sunset Sherbert
550 - 600 gr/m2
80 - 130 cm
9 - 10 Săptămâni
THC: 23%
Sativa 20% Indica 80%
500 - 600 gr/plant
150 - 200 cm
Octombrie
Echilibrat, Înălțător, Relaxant fizic

Cumpără Blue Gelato

Ai împlinit 18 ani?

Conținutul ce se regăsește pe site-ul RoyalQueenSeeds.com este potrivit numai adulților și este destinat persoanelor majore.

Asigură-te că ai luat la cunoștință legile țării în care trăiești.

Dacă apeși INTRĂ, confirmi
că ai împlinit
18 ani.